Zdrowe jedzenie, zdrowa żywność, przepisy, porady, kulinaria.

Ciekawostki

Jak sprawdzić dojrzałość awokado i sposoby na jego dojrzewanie

Awokado to popularne owoce, które zdobyły sobie uznanie dzięki swojemu kremowemu miąższowi i wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni. Jednak jednym z wyzwań, z jakim możemy się spotkać przy zakupie awokado, jest właściwe oszacowanie jego dojrzałości. Nie ma nic gorszego niż przecięcie awokado, tylko po to, aby odkryć, że jest nadal twarde i niedojrzałe. Dlatego warto poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci określić, czy awokado jest gotowe do spożycia oraz jak je dojrzeć, jeśli jest zbyt twarde.

Jak sprawdzić dojrzałość awokado:

  1. Kolor skórki: Zazwyczaj dojrzałe awokado ma ciemniejszy kolor skórki, który może być od różowego po fioletowy lub czarny, w zależności od odmiany. Jeśli widzisz, że skórka jest zbyt zielona, prawdopodobnie owoc jest jeszcze niedojrzały.
  2. Miękkość dotyku: Delikatnie dociskając awokado opuszkami palców, sprawdź, czy jest miękkie, ale nie za miękkie. Jeśli daje lekko pod naciskiem, to znak, że dojrzałość jest bliska. Unikaj awokado, które jest bardzo twarde lub zbyt miękkie.
  3. Usunięcie szypułki: Obejrzyj miejsce, gdzie szypułka awokado była przytwierdzona do drzewa. Jeśli szypułka odchodzi łatwo i maszynka wydaje się być gładka, to oznacza, że owoc jest prawdopodobnie dojrzały. Jeśli jest trudno ją usunąć lub zostawiając fragment skórki, awokado może być jeszcze niedojrzałe.
  4. Dźwięk podczas wstrząsania: Delikatnie potrząśnij awokado przy uchu. Jeśli słyszysz delikatny dźwięk ruszającego się pestkowca, to może to oznaczać, że miąższ jest luźny i dojrzały.

Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado:

Jeśli zakupisz awokado, które jest zbyt twarde, istnieją sposoby, aby je przyspieszyć dojrzewanie:

  1. Papier toaletowy: Owij awokado w warstwę papieru toaletowego lub gazety. To pomoże zatrzymać etylen, gaz odpowiedzialny za dojrzewanie owoców, blisko owocu, przyspieszając proces.
  2. Ryż: Umieść awokado w misce z suchym ryżem. Ryż również pomaga zatrzymać etylen i sprzyja dojrzewaniu.
  3. Banan: Umieść niedojrzałe awokado razem z dojrzałym bananem w papierowej torbie lub zamkniętym pojemniku. Banan uwalnia dużo etylenu, co przyspiesza dojrzewanie innych owoców.
  4. Ciepłe miejsce: Przechowuj owoc w ciepłym miejscu, takim jak parałodze, gdzie będzie narażony na naturalne ciepło dojrzewania.

Możesz również polubić…